Poročilo: Zelenica, 5. in 6. 2. 2022

Kot običajno se nas je tudi v soboto 5. februarja 18 novih dogodivščin željnih zbralo pred Osnovno šolo Bršljin. Z osebnimi avtomobili smo se odpeljali na Ljubelj, kjer je bilo izhodišče naše dvodnevne ture. V slabih dveh urah smo se delno po nekdanjem smučišču, delno pa po zratrakirani cesti povzpeli do Planinskega doma na Zelenici. Po krajšem odmoru smo odložili odvečne stvari v domu in se poslovili od Klavdije in Irene ter treh mladih planincev, ki so ostali in se sankali v okolici doma. Napotili smo se v smeri Stola. Po v glavnem zasneženi dokaj uhojeni poti smo v dobri uri prišli do razcepa poti. Naravnost je pot vodila na Stol, levo v Završnico, mi pa smo jo ubrali desno, strmo navzgor proti Vrtači. No ne ravno vsi, saj so se štirje udeleženci odločili, da se zaradi težavnosti terena in pomanjkanja izkušenj raje vrnejo nazaj v dom. Ostalih deset pa se nas je po dobri uri in pol po pretežno zasneženih, delno pa po travnatih pobočjih povzpeli na vrh Vrtače. Po postanku z razgledom in kratko malico smo sestopili po južni grapi v pravih zimskih razmerah. Vrnili smo se v dom in ob večerji poklepetali ter obujali spomine na prehojenih deset let društva. V nedeljo smo se ponovno razdelili v dve skupini. Manjša, osemčlanska se je odpravila na Spodnji plot in Triangel. Preostali pa smo se v popolnih snežnih razmerah po Šentalskem plazu povzpeli na Begunjščico. Zaradi močnega vetra na grebenu in na vrhu smo se hitro vrnili po isti poti. Pri domu so nas že čakali ostali udeleženci. Skupaj smo se odpravili proti Ljubelju. Med potjo sem ostalim udeležencem pokazal kako se nastavi in namesti dereze. V nadaljevanju pa še hojo z derezami in cepinom, pa tudi zaustavljanje s cepinom. Na Ljubelju so nas čakali naši jekleni konjički. Ostal nam je še povratek v Novo mesto, kamor smo prispeli še pred mrakom, bogatejši za novo zelo prijetno izkušnjo.

Zapisal: Martin Luzar

Foto: Martin Luzar in ostali