Naravovarstvena ekskurzija

V soboto, 19. 3. 2022, se je enajst članov Pohodniškega društva Novo mesto udeležilo naravovarstvene ekskurzije v naravni rezervat Ormoške lagune in Krajinski park Središče ob Dravi. Naravovarstveno ekskurzijo je organizirala vodja odbora za varstvo gorske narave pri MDO Dolenjske in Bele krajine Rozi Skobe. Po prihodu v Ormoške lagune nam je vodnica Ana Vaupotič predstavila zgodovino tega obsežnega območja, ki je zelo močno povezano s Tovarno sladkorja Ormož. Tovarna je lagune uporabljala za zajetje odpadnih voda, s katerimi so prali sladkorno peso, preden je šla v nadaljnjo predelavo. Tovarna je po prodaji tujemu lastniku prenehala z obratovanjem, lastnik, nizozemska firma Royal Cosun pa je leta 2010 celotno območje lagun podaril Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Društvo upravlja s tremi naravnimi rezervati: Ormoškimi lagunami, Iškim morostom in Škocjanskim zatokom. Naravni rezervat Ormoške lagune je izjemno pomemben, ker se nahaja na selitveni poti ptic selivk, zato je pestrost ptičjih vrst v rezervatu zelo velika.

Po uvodni predstavitvi smo si najprej ogledali Ormoško jezero, ki je nastalo po izgradnji hidro elektrarne Varaždin. Del jezera se nahaja v Republiki Hrvaški, del pa v Republiki Sloveniji. Po ogledu jezera smo imeli voden ogled Ormoških lagun s podrobnimi razlagami na posameznih točkah. Zelo zanimiva je rešitev vzdrževanja lagun, saj so v ta namen leta 2014 naselili čredo vodnih bivolov, ki skrbijo za to, da se lagune pretirano ne zarastejo. Več si lahko preberete na povezavi: https://www.ptice.si/naravovarstvo-in-raziskave/naravni-rezervati/ormoske-lagune/

Po ogledu smo se zapeljali v Središče ob Dravi, kjer nas je počakal vodnik Samo Žerjav. Ob njegovem vodstvu smo si ogledali Krajinski park Središče ob Dravi, za katerega je značilna poplavna ravnica in ohranjena stara struga reke Drave z velikimi prodišči, mrtvicami in poplavnim gozdom veliko biotsko pestrostjo, številnimi rastlinami, pticami in drugimi živalmi. Najbolj je znan po edinem bivališču hrčka v Sloveniji. Na tem delu Drave je tudi največji rečni otok v Sloveniji. Več o Krajinskem parku Središče ob Dravi si lahko preberete na povezavi: http://www.natura2000.si/novica/nov-krajinski-park-sredisce-ob-dravi/

V prijetnem ambientu na prodišču ob reki Dravi so Rozi Skobe, Rudolf Skobe in Jože Perše kandidatom za gorske stražarje podelili izkaznice in značke za uspešno opravljen tečaj. Iz našega društva so tečaj uspešno opravili štirje kandidati. Na naravovarstveni ekskurziji smo spoznali dva zelo zanimiva koščka naše domovine in se v zgodnjih večernih urah vrnili v Novo mesto.

Danijel Brezovar

7.png2.png10.png6.png3.png8.png1.png13.png5.png4.png14.png9.png12.png11.png