Polom in Štembuh 16.02.2019

Tokratna tura je potekala v okolici dolenjskih Benetk, kjer domujejo člani sosednjega planinskega društva Polom Kostanjevica.  Kot običajno se nas je večina pohodnikov zbrala pred Osnovno šolo Bršljin. Z osebnimi avtomobili smo se odpeljali do kostanjeviškega gradu. Tam pa so nas že pričakali ostali udeleženci pohoda. Zbrala se nas je kar številčna skupinica devetnajstih udeležencev. Zaradi slabšega poznavanja terena sem za pomoč poprosil domačina Staneta, sicer pa našega člana. Po kratki predstavitvi trase smo se podali na pot, ki se je kaj kmalu začel strmo vzpenjati, najprej mimo zaselkov Grič in Podstrm na Male Vodenice s krajšim postankom pod cerkvico. Nato pa smo zavili v gozd, po katerem smo se povzpeli do kapelice pri Mirčevem križu. To j bila tudi najvišja točka pohoda. Zato smo si privoščili zasluženo malico, iz nahrbtnika seveda. Po malici je sledil krajši spust na Štenbuh, kjer nas je počakal eden od domačih planincev in nam odprl novo in lepo urejeno planinsko zavetišče. Po krajšem postanku in skupinskem fotografiranju je sledil še povratek proti izhodišču. Vračali smo se  skozi vas Orehovec, na koncu tokratnega pohoda pa smo imeli še priložnost opazovati, kako v naravi izgleda kostanjeviška Forma viva.

Tekst: Martin Luzar

Fotografije: Martin Luzar in Željko Iveković